Anormal Psikoloji Şizofreni

Şizofreni Nedir?

Şizofreni, tüm dünyada 21 milyondan fazla kişiyi etkileyen, sakat bırakıcı, kronik ve şiddetli bir akıl hastalığıdır. Semptomlar dahili sesleri duymak, yanlış inançlara, dağınık düşünce ve davranışlara, duygusal olarak düz olanlara ve halisinasyonlara sahip olmayı içerir. Bu belirtiler kişinin korkulu ve sosyal hayattan çekilmiş hissetmesine neden olabilir. Dağınık davranışları başkaları tarafından anlaşılmaz veya korkutucu olarak algılanabilir.
Şizofreni hastaları konuştukları zaman diğer insanlara mantıklı gelmeyebilir. Hareket etmeden veya konuşmadan saatlerce oturabilirler veya kendi kendilerine konuşuyor gibi görünebilirler.
Aileler ve toplum şizofreniden de etkilenmektedir. Şizofreni hastalarının çoğunluğu iş bulmada veya kendine bakmakta zorluk çekerler.
Şizofreni hem erkekleri hem de kadınları benzer şekilde etkilerken, bazı araştırmalar erkeklerde erken belirtilerin başlamasını işaret etmektedir. Şizofreni, dünyadaki tüm etnik gruplarda benzer oranlarda bulunur. Halüsinasyonlar ve sanrılar gibi semptomlar genellikle 16-30 yaşları arasında başlamaktadır. Şizofreninin 12 yaşından küçük veya 40 yaşından büyük bir insanda teşhisi pek yaygın değildir.
Şizofreni çocuklarda nadiren görülmekle birlikte, çocukluk başlangıcı şizofreni konusunda bulgular artmaktadır. Ayrıca, gençlerde şizofreni teşhisi güç olabilir. Bunun nedeni, hastalığın ilk bulguları, arkadaş değişimi, cinsiyete düşme, uyku sorunları ve sinirlilik gibi gençler arasında yaygın davranışları içerebilir. Faktör analizlerine göre, hastalığa yakalanma riski yüksek olan gençlerin% 80’inde şizofreniyi öngörebilir. Bu faktörler, kendisini izole etmek ve başkalarından ayrılmak, alışılmadık düşünce ve şüphelerde artış ve ailede psikoz öyküsü içermektedir. Hastalığı geliştiren gençlerde semptomların belirsiz olduğu ve kaçırılması kolay olan bu aşamada prodromal dönem denir.
Şizofreni hastaları düşmanlık veya saldırganlık gösterebilir. Bununla birlikte, şizofreni hastalarının büyük çoğunluğunun agresif olmadığı ve kendilerine ve başkalarına karşı daha fazla tehlike oluşturmadıkları belirtilmelidir.
Şizofreni tipik olarak kronik bir durumdur ve bu tanıdaki kişiler yaşam boyunca bu belirtilerle başa çıkmaktadır. Bununla birlikte, şizofreni hastası olan birçok insan, sosyal ortamlarında ödüllendirici ve anlamlı yaşamlara yol açabilir. Araştırmacılar şizofreni nedenlerini anlamak için daha etkili ilaçlar geliştiriyorlar ve yeni araştırma araçları kullanıyorlar. Gelecek yıllarda, bu çalışma hastalığı önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/conditions/schizophrenia#causes

 

Reyhan Metin

Mersin Üniversitesi Psikoloji bölümü son sınıf öğrencisi. Sosyal Hizmetler Önlisans mezunu. Hem öğrenmek hem de öğrendiklerini paylaşmak için bu platformu kurdu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın