Fizyoloji

Oksitosin Nedir?

Kimilerinin aşk hormonu veya sevgi hormonu olarak isimlendirdiği oksitosin hormonu nedir? Dergilerde, gazetelerde, makalelerde adını sıkça duymuşsunuzdur. Şu an çok popüler bir hormon oksitosin. Biz de bir yazalım dedik nedir ne değildir.

Beynin hipotalamus bölgesinden üretilen ve hipofiz bezi tarafından salgılanan bir nörotrasmitterdir oksitosin. Bir görevi doğumda anneye yardımcı olmaktır.  Doğum sırasında uterus kaslarının kasılmasına yardımcı olur. Bu nedenle oksitosin kelimesi “hızlı doğum” anlamına gelen Latince “oxys” ve “tokos” kelimelerinden türetilmiştir. Doğumu kolaylaştıran bu hormon aynı zamanda anne ile bebek arasındaki bağı da kuvvetlendirir. Annenin emzirme döneminde sütle dolu meme hücrelerini uyarır ve süt bezlerinden sütün bırakılmasını sağlar.

  • Bu hormon kişilerin haz duymasını sağlayarak cinsel uyarılmayı artırır. Yani birisinden hoşlanmaya başladığınızda oksitosin hormonu salgılıyorsunuz demektir.
  • Çiftler arasında bağlılığı ve sadakati geliştir.
  • Oksitosin hormonu rahatlamaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
  • Stres ve kaygı ile başa çıkmamızı sağlayan bir hormondur. Oksitosin, stres hormonu olarak bilinen kortizol ile savaşır.
  • Bu hormon ağrı eşiğimizi yükselterek, büyümemizi ve iyileşmemizi sağlar.
  • Sosyal ilişkilerimizde güven duygusunun kaynağıdır.
  • Oksitosin hormonunun salgılanmasında dokunma, diğer insanlarla temas halinde olma çok önemli etkenlerdir.
  • Başkalarına yapılan bir yardım da oksitosin seviyesini artırır.

Oksitosin Seviyemizi Artırmak İçin Ne Yapmalıyız?

Sarılmak ve temas oksitosin seviyesini artırır.

Sarılın ve Temas Halinde Bulunun: Aslında verilecek tek tavsiye bu olabilir. Sevdiğiniz insanlara sık sık sarılın. Temas etmeye özen gösterin. İnsan sosyal bir varlıktır bunu unutmayın. Sevdiklerinizle temas halinde olun. Sarılmanın gücü bilimsel olarak kanıtlanmış durumda sevdiklerinize daha sık sarıldığınızda mutluluk seviyenizdeki artışı fark edeceksiniz.

Keyif Aldığınız Aktiviteleri Yapın: Kendinize bir hobi edinin. Ya da var olan hobinizi daha sık yapmaya çalışın. Ne yapmaktan hoşlanıyorsanız onları daha sık yapmaya özen gösterin. Bu kitap okumak olabilir, sahilde bir yürüyüş olabilir bu size kalmış.

Sevdiğiniz İnsanlara Daha Sık Vakit Ayırın: Sevdiklerimiz ne yazık ki her zaman yanımızda olmuyor. Ama bir telefon uzağımızdalar. Onları daha sık arayın. Yanınızda olanlarla da daha sık vakit geçirmeye çalışın.

Egzersiz Yapın: Hiç şüphesi yok ki egzersiz yapmanın birçok şeye faydası var. Oksitosin salgılatmaya da etkili. Kendinize bir egzersiz programı hazırlayın ve gelsin oksitosin hormonları 😊

Tüm bunlar beynimizin oksitosin salgılatmasına yardımcı durumlar. Bol oksitosinli günler diliyorum hepinize…

 

Reyhan Metin

Mersin Üniversitesi Psikoloji bölümü son sınıf öğrencisi. Sosyal Hizmetler Önlisans mezunu. Hem öğrenmek hem de öğrendiklerini paylaşmak için bu platformu kurdu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın