Kitap

Kadın Beyni Erkek Beyni Kitabı Üzerine

Şimdi size bir kitap tavsiyesinde bulunmak istiyorum. ‘Kadın Beyni Erkek Beyni’ ismi çok ilgi çekici, bir o kadar da içeriği desek yalan olmaz. Severek okuduğum, cümlelerinin altını çizmekten keyif aldığım bir kitap olur kendisi. Öncelikle kitap Dr. Serkan Karaismailoğlu tarafından yazıldı. Serkan Karaismailoğlu da kim derseniz o kendisini şöyle tanımlar: Serkan Karaismailoğlu kimdir? Kendisi çok küçükken eve gelen kadın komşuların annesine sorduğu “bugün beyin için ne yaptın?” sorusunu tümüyle yanlış anlayıp (meğerse annemin babam için yaptığı yemeği soruyorlarmış) her gün beyin ile ilgili yeni bir bilgi öğrenme çabasıyla büyümüş ama halen çocuk olan bir yetişkindir.

Sinirbilim ile ilgili araştırmalar yapan ve halihazırda ‘Ortapia’ diye bir Youtube kanalı bulunan çok değerli bir insan Serkan Karaismailoğlu. (Youtube’da her videosunu izlemişimdir şiddetle tavsiye ederim.) Fizyoloji hakkında çok değerli bilgilere sahip bir Youtube kanalıdır ilgisi olan arkadaşlar mutlaka takip etmeli bence.

Kitaba gelecek olursak adından da anlaşılacağı üzere kitap, kadın beyni ve erkek beyni hakkında bilimsel araştırmalara dayalı. Öyle can sıkıcı bilimsel bir dille değil gayet keyif verici bir dille yazılmış. Kadın ve erkeğin neden farklı olduğunu, kadınların neden duygusal da erkeklerin olmadığını ve bunun gibi birçok konuya değinen birbirimizi anlamamız konusunda bir kılavuz niteliğinde bu kitap. İçinde benim en sevdiğim konulardan bir tanesi erkekler eşlerini neden mutlu edemez? Okuyun cevabı sizi çok tatmin edecek. Erkekler eşlerine ne zaman hediye almalıdır ? Bunun bilgisi de mevcut kitapta. Çok ilgi çekici görünüyor değil mi?

Benim çıkardığım sonuç ise bu kitaptan; aslında farklılıklarımız erkeği erkek ve kadını kadın yapan. Erkekler neden böyle ya da kadınlar neden böyle davranıyor hepsi bizim nöronlarımız yüzünden. Beynimizdeki farklılıklar yüzünden farklı davranıyoruz. Doğamız gereği ki bu doğa taa anne karnında başlıyor. Karşımızdakini neden düşünemez ya da nasıl böyle düşünür diye yargılamaktan ziyade bu durumu beynimizin işleyişi farklı tabi ki düşünemez ya böyle düşünebilir inancına getirirsek daha çok mutlu oluruz ben o kanaatteyim.  Alır okursanız şimdiden keyifli okumalar hepinize. Pişman olmazsınız.

Reyhan Metin

Mersin Üniversitesi Psikoloji bölümü son sınıf öğrencisi. Sosyal Hizmetler Önlisans mezunu. Hem öğrenmek hem de öğrendiklerini paylaşmak için bu platformu kurdu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın