Gelişim Psikolojisi

Çocukluk Çağı Mastürbasyonu

Mastürbasyon Nedir?

Mastürbasyonun, kelime anlamı özdoyurum ve kendini tatmin etmedir. Cinsel organların zevk ve haz için uyarılmasıdır.

Çocukluk Çağında Mastürbasyon

Çocuklar elleri veya başka bir nesne ile kendilerini ovuşturabilir. Çocukluk çağında mastürbasyon, 2 yaşındaki çocuklarda yaygın olarak görülen genital bölgelerin normal keşif ile dokunulmasından daha fazlasıdır.3 yaşından itibaren çocuklarda cinsel merak artmaya başlar. Cinsel organından bir kere haz alan çocuk bunu devam ettirmeye başlar. Haz duygusunu anne ve babasından karşılayamayan, çok sık yalnız kalan, kendisi ile ilgilenilmeyen,ve anne babası ile dokunma durumu az olan çocuklar haz duygusunu bu yolla karşılarlar. Mastürbasyon yolu ile tatmin olurlar. Mastürbasyon sırasında, bir çocuk genellikle hızlı nefes alır, şaşkın, kızarmış ve terlemiş görünür. Bir çocuk her gün birkaç kez veya haftada bir kez mastürbasyon yapabilir. Mastürbasyon, çocuğun uyku öncesinde, çocuk çok sık yalnız kaldığında veya stres altındayken daha sık görülür. Okul öncesinde cinsel istismara uğrayan çocuklarda görülme sıklığı daha yaygındır. Annenin sütünden kesilen çocuklar da mastürbasyona yönelebilirler.

Ara sıra mastürbasyon yapmak küçük bebekler ve okul öncesi çocuklar için normal bir davranıştır. Bu yaş grubundaki çocukların üçte biri vücutlarını araştırırken mastürbasyonu keşfediyor ve iyi hissettikleri için genellikle mastürbasyon yapmaya devam ediyorlar. Mastürbasyonun tıbbi bir nedeni yoktur. Genital bölgedeki tahriş ağrıya veya kaşıntıya neden olur; mastürbasyona neden olmaz.

Çocuğunuzla fiziksel temas kurun

Bazı çocuklar, ebeveynlerine daha çok sarılıyor ve gün boyu kucaklaşıyorlarsa daha az mastürbasyon yapacaklardır. Çocuğunuz ile en az 1 saat birlikte olun ve bol bol sarılıp kucaklayın.

Yaygın hatalar

Ebeveynlerin yaptığı en yaygın hata, mastürbasyonunu tamamen ortadan kaldırmaktır. Bu, ebeveynlerin kaçınılmaz olarak kaybedeceği bir güç mücadelesine neden olur.

Çocuklar, mastürbasyon yaptıkları için fiziksel olarak cezalandırılmamalı, onlara bağırılmamalıdır.

Mastürbasyona kötü, kirli, kötü ya da günahkar etiket koymayın ve çocuğunuzun ellerini bağlamayın ya da herhangi bir tür kısıtlama kullanmayın. Bütün bu yaklaşımlar sadece dirence yol açar ve muhtemelen daha sonra cinsel engellemeler meydana gelebilir.

  • Yaptığının kötü bir şey olmadığı çocuğa anlatılmalıdır.
  • Bunun özel bir şey olduğu ve herkesin yanında yapılmaması gerektiği çocuğa uygun bir dille anlatılmalıdır.

Reyhan Metin

Mersin Üniversitesi Psikoloji bölümü son sınıf öğrencisi. Sosyal Hizmetler Önlisans mezunu. Hem öğrenmek hem de öğrendiklerini paylaşmak için bu platformu kurdu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın