Psikolojik Testler

Bender-Gestalt Görsel Motor Algılama Testi

Asıl şekli Visual Motor Gestalt Test; Türkçe şekli ise Bender- Gestalt Görsel Motor Algılama Testi’dir. L.A. Bender tarafından geliştirilmiş olan Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi Ayşe Yalın ve Oya Somer tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Bu test, çocuklarda görsel motor işlevini görmek için gelişimsel bir test olarak kullanılarak çocuklarda geriliği, fonksiyon kaybını ve organik beyin hasarlarını saptamaya yöneliktir. Devinimsel (motor) algılama davranışını ölçer. Bir performans testidir.  Grup olarak uygulanmaya uygundur. 5 -11 yaşlarındaki çocuklara uygulanır. Zaman sınırlaması olmayan bir testtir. Test 9 adet şekilden oluşur. Materyali ise  9 kart, 1 boş kağıt, kurşun kalem ve silgidir. Testi alan kişinin, üzerine desenleri çizebileceği kağıtlar düz, beyaz ve çizgisiz olmalıdır.

Üzerinde şekiller bulunan kartlar, çocuklara uygulayıcı tarafından tek tek gösterilir. Yönerge olarak  ”Burada 9 tane kopya etmeni istediğim şekil var. Bu gösterdiğim birincisi, bunu gördüğün gibi çizmeni istiyorum” şeklindeki açıklama sözlü olarak verilir. Gösterilen şekillerin önce bakarak, sonra da bellekten kağıda kopyalanması istenir.

Puanlanması: Testin puanlanması ise Koppits tarafından geliştirilmiş olan puanlama sistemine göre yapılır. Puanlama sistemi 4 temel bozukluk üzerine kurulmuştur: Şeklin bozulması, döndürme, birleştirme, duramama. Her şekilde yapılan 1 hataya “1” puan verilir. Testten elde edilebilecek en yüksek puan 30’dur. Alınan yüksek puan düşük performansın, düşük puan yüksek performansın göstergesidir. Testte zaman sınırlaması olmamasına karşın çok kısa ya da çok uzun zaman kullanımına dikkat etmek gerekir ve yorumlamada dikkate alınmalıdır.

 

Reyhan Metin

Mersin Üniversitesi Psikoloji bölümü son sınıf öğrencisi. Sosyal Hizmetler Önlisans mezunu. Hem öğrenmek hem de öğrendiklerini paylaşmak için bu platformu kurdu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın